Repertuar

Koncert Inauguracyjny - X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

Data wydarzenia:
14 Wrzesień 2016 godz. 18:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
Wstęp wolny na I balkon na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można odebarać w kasie PKZ.
Uwaga! Brak biletów

W dniach 14 – 23 września 2016 r., Dąbrowa Górnicza już po raz dziesiąty będzie gospodarzem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Jubileuszowe wydarzenie zainaugurowane zostanie 14 września (środa) o godzinie 18.00 (Sala teatralna PKZ), wyjątkowym Koncertem w wykonaniu: Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego z udziałem solistów:

  • Łukasz Frant (wiolonczela)
  • Adam Krzeszowiec (wiolonczela)
  • Natalia Kurzac-Kotula (wiolonczela)

W programie usłyszmy:

  • Michał Spisak  Concerto giocoso
  • Krzysztof Penderecki  Concerto grosso na 3 wiolonczele i  orkiestrę
  • Felix Mendelssohn – Bartholdy – Symfonia nr 4 A- dur "Włoska" op. 90 

Prowadzenie: Violetta Rotter – Kozera

Krzysztof Penderecki
zdj. Bruno Fidrych

Urodził się 23 listopada 1933 w Dębicy. Studiował kompozycję u F. Skołyszewskiego, a następnie w PWSM w Krakowie u A. Malawskiego i S. Wiechowicza. Jest laureatem wielu nagród artystycznych krajowych i zagranicznych, w tym m.in.: I, II, i III nagrody na II Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP (1959), Nagrody Państwowej I st. (1968, 1983), Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1970), Nagrody im. Herdera (1977), Nagrody im. Honeggera (1978), Nagrody im. Sibeliusa (1983), Premio Lorenzo Magnifico (1985), Nagrody Fundacji im. Karla Wolfa (1987), Grammy Award (1998, 1999, 2001), Grawemeyer Music Award (1992), Nagrody Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO (1993), nagrody Best Living World Composer (2000), Nagrody Księcia Asturii (2001).

Krzysztof Penderecki jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, m.in. w Rochester, Bordeaux, Leuven, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Poznaniu, Warszawie, Buenos Aires, Glasgow, Münster, Seulu, Krakowie i członkiem honorowym Royal Academy of Music w Londynie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Kungl. Musikaliska Akademien w Sztokholmie, Akademie der Künste w Berlinie, Academia National de Bellas Artes w Buenos Aires, Académie Internationale de Philosophie et de l’Art w Bernie, Académie Nationale des Sciences, Belles-lettres et Arts w Bordeaux, Royal Irish Academy of Music w Dublinie, American Academy of Arts and Letters. Posiada wysokie odznaczenia państwowe i zagraniczne.

W latach 1973-1978 wykładał w Yale University w New Haven, w latach 1972-1987 był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, w latach 1987-1990 dyrektorem art. Filharmonii Krakowskiej. Jest pierwszym gościnnym dyrygentem Norddeutscher Rundfunk Orchester w Hamburgu i Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester w Lipsku. Od 1992 do 2000 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Casalsa w San Juan (Puerto Rico). W 1997 r. został dyrektorem art. orkiestry Sinfonia Varsovia. Od 1998 r. jest doradcą Beijing Music Festival w Pekinie, a od 2000 – gościnnym dyrygentem China Philharmonic Orchestra. Prowadzi koncerty z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Stanach Zjednoczonych i Europie. Obok własnych utworów dyryguje dziełami symfonicznymi twórców z różnych epok.

14 grudnia 2005 roku Profesor Krzysztof Penderecki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. We wrześniu 2007 roku otrzymał tytuł Honorowego Profesora Petersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa. Jego imię znalazło się wśród tak wybitnych osobistości świata muzycznego jak Juri Temirkanov, Rodion Szczedrin, Galina Wiszniewskaja.

W kwietniu 2008 r. Profesor Krzysztof Penderecki został uhonorowany Złotym Medalem Ministra Kultury Armenii, otrzymał Dyplom Honorowego Profesora Państwowego Konserwatorium w Erewaniu i odebrał nagrodę Orły 2008 za najlepszą muzykę do filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. 5 maja 2008 roku w Bremie pod batutą kompozytora i z Radovanem Vlatkovićem jako solistą odbyła się światowa premiera Koncertu na róg i orkiestrę, a 22 listopada podczas jubileuszowego Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie został po raz pierwszy wykonany III Kwartet smyczkowy kompozytora.

Twórczość kompozytora obejmuje ponad 100 utworów, w tym 16 utworów  kameralnych i na instrumenty solowe, 27 utworów orkiestrowych, 7 symfonii, 17 koncertów na różne instrumenty, 19 pieśni i utworów  chóralnych, 4 opery, oraz 18 kantat i oratoriów. Krzysztof Penderecki jest autorem muzyki do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli dla dzieci i dorosłych.

W 2009 roku Krzysztof Penderecki otrzymał Ordre de Mérite du Grand-Duché de Luxemburg oraz  Order Honorowy od Prezydenta Republiki Armenii. W 2009 roku kompozytor skomponował Kadisz z okazji 65. rocznicy likwidacji łódzkiego getta.

Krzysztof Penderecki został zaproszony do Komitetu Honorowego Komisji Obchodów Roku Chopinowskiego 2010 przy Ambasadzie RP w Lizbonie, Tokio i Rzymie. 14 stycznia 2011 roku w Warszawie odbyła się premiera utworu „Powiało na mnie morze snów- Pieśni Zadumy i Nostalgii” na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, napisanego na zamówienie NIFCu z okazji zakończenia roku Chopinowskiego.

Premiera Koncertu podwójnego na skrzypce i altówkę, napisanego z okazji 200-lecia Musikverein w Wiedniu, w wykonaniu Janine Jansen i Juliana Rachlina miała miejsce w Musikverein w Wiedniu 22 października 2012 roku. W styczniu 2013 roku w Lipsku została wykonana Missa Brevis, napisana na zamówienie Bach Archiv z okazji 800-lecia chóru St. Thomas z Lipska. Premiera nowej wersji opery Diabły z Loudun odbyła się w Kopenhadze 12 lutego 2013.

Rok 2013 był rokiem jubileuszu Krzysztofa Pendereckiego. Z okazji 80. urodzin odbyło się wiele koncertów i festiwali, na których wykonano utwory kompozytora: Sankt Petersburg, Wrocław, Wilno, Lwów, Kraków, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival Pablo Casals w Prades, Schleswig-Holstein Festival, Ohrid Festival, Marlboro Music Festival. Koncerty odbyły się również w Koszycach, Berlinie, Bonn, Hanowerze, Ravello i Asyżu (Emilia Romagna Festival), Budapeszcie, Mińsku, Pradze, Pekinie (Beijing Music Festival), Nowym Jorku, Bostonie, Yale University School of Music, Seulu, Caracas i Erewanie,

W dniach od 17 do 23 listopada w Warszawie odbył się festiwal, poświęcony muzyce Krzysztofa Pendereckiego, na który przyjechali tak wielcy artyści jak Lorin Maazel, Charles Dutoit, Valery Gergiev, Marek Janowski, Lawrence Foster, Long Yu, Leonard Slatkin, Alexander Liebreich, Rafael Payare, oraz czołowi polscy dyrygenci: Jacek Kaspszyk, Krzysztof Urbański i Gabriel Chmura. Spośród największych solistów i zespołów wykonujących muzykę Krzysztofa Pendereckiego, w festiwalu wzięli udział Anne-Sophie Mutter, Yuri Bashmet, Daniel Müller-Schott, Shanghai Quartet oraz wielu innych.

W lutym 2014 roku Krzysztof Penderecki poprowadził cykl koncertów z Polskim Requiem z Israel Philharmonic w Izraelu. W marcu 2014 roku Krzysztof Penderecki  był kompozytorem rezydentem w Curtis Institute of Music w Filadelfii.

Światowa prapremiera Dies Illa na sopran, mezzosopran, bas, mieszane chóry i orkiestrę, napisanego z okazji 100-lecia wybuchu I Wojny Światowej, odbyła się 9 listopada 2014 roku w Brukseli w ramach specjalnego projektu „Thousand Voices for Piece”.

Koncert na trąbkę, napisany dla Gabora Boldoczki, miał swoje prawykonanie  na festiwalu w Saarbrücken 3 i 4 maja 2015 roku.

1 października 2015 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się premiera Poloneza na orkiestrę, napisanego  na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na inaugurację XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

 

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
zdj. Bartek Barczyk

Pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie artystycznej, m.in. koncerty w Brukseli (Europalia), Wiedniu (otwarcie Roku Polskiego w Austrii), Madrycie (koncert galowy Roku Polskiego w Hiszpanii), Rzymie (obchody 70. rocznicy urodzin H.M. Góreckiego), Kijowie (inauguracja Roku Polskiego na Ukrainie), Paryżu (koncert galowy Roku Polskiego we Francji Nowa Polska), Londynie (inauguracja Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii POLSKA! YEAR). Zespół współpracował z jednymi z największych kompozytorów drugiej połowy XX wieku – Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł.

Zespół utworzył w 1935 w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. W 1947 dyrekcję artystyczną objął ponownie Fitelberg. Po jego śmierci w 1953 zespołem kierowali kolejno Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, ponownie Jacek Kaspszyk. We wrześniu 2000 dyrektorem naczelnym i programowym została Joanna Wnuk-Nazarowa. Pierwszym dyrygentem gościnnym NOSPR jest Stanisław Skrowaczewski, dyrygentem honorowym – Jan Krenz.

31 sierpnia 2012 r. funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta  Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach objął Alexander Liebreich.

Prócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia orkiestra zrealizowała ponad 200 płyt CD dla wielu renomowanych wytwórni (m.in. Decca, EMI, Philips, Chandos, Naxos). Za dokonania fonograficzne zespół wyróżniony został licznymi nagrodami, m.in. Diapason d’Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie du Disque, Cannes Classical Award, Midem Classical Award.

Wraz z NOSPR występowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów, m.in. Martha Argerich, Boris Belkin, Leonard Bernstein, Rudolf Buchbinder, James Conlon, Placido Domingo, Pierre Fournier, Nicolai Gedda, Barbara Hendricks, Julius Katchen, Leonidas Kavakos, Wilhelm Kempff, Paweł Klecki, Kiryłł Kondraszyn, Marguerite Long, Witold Lutosławski, Charles Mackerras, Mischa Maisky, Neville Marriner, Kurt Masur, Shlomo Mintz, Ivan Monighetti, Garrick Ohlsson, Kun Woo Paik, Krzysztof Penderecki, Maurizio Pollini, Hermann Prey, Ruggiero Ricci, Mścisław Rostropowicz, Artur Rubinstein, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Leonard Slatkin, Isaac Stern, Henryk Szeryng, Yan Pascal Tortelier, Pieter Wispelwey, Krystian Zimerman, Nicolai Znaider.

Orkiestra występowała niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei i w krajach Zatoki Perskiej. W ostatnich latach NOSPR zrealizowała spektakularne projekty, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony słuchaczy oraz recenzentów (Maraton twórczości Góreckiego, Pociąg do muzyki Kilara, Muzyczna podróż morska (dwie edycje), Festiwal GÓRECKI*PENDERECKI). Od 2005 NOSPR jest organizatorem biennale – Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza, którego szósta edycja odbędzie się w bieżącym sezonie.

 

Łukasz Frant

koncertmistrz – Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Pawła Głombika oraz Scuola Internazionale di Musica da Camera del Trio di Trieste we Włoszech. 

Jest laureatem licznych konkursów muzycznych. Zdobył m.in. II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wiolonczelistów im. J.J.F. Dotzauera w Dreźnie (2001), I lokatę w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. A. Janigro w Čakovec (Chorwacja), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen (Austria), III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. D. Poppera w Várpalocie (Węgry) oraz I lokatę w Międzynarodowym Konkursie na Wiolonczelę Solo im. Józefa Drohomireckiego w Katowicach (2004). Jest również zwycięzcą Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe. Jako kameralista jest laureatem I nagrody w 43. Międzynarodowym Konkursie im. L. van Beethovena w Hradec Králové (Czechy, 2004) oraz w Międzynarodowym Konkursie Premio Trio di Trieste (2006).

W charakterze solisty występował z wieloma polskimi orkiestrami, wśród których można wyróżnić m.in. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Zielonogórskiej i Rybnickiej. Wraz ze skrzypaczką Anną Szabelką oraz pianistką Joanną Galon-Frant współtworzy trio fortepianowe AdAstra. 

Od 2004 roku pełni funkcję koncertmistrza NOSPR. Jest także wykładowcą oraz doktorantem Akademii Muzycznej w Katowicach.

Źródło

Adam Krzeszowiec

koncertmistrz – Ur. w 1987 r. w Katowicach, laureat międzynarodowych konkursów wiolonczelowych w Londynie, Paryżu, Hradec, Warszawie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej oraz półfinalistą konkursów im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, im. Mścisława Rostropowicza w Paryżu oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie.

W 2011 r. ukończył z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej w klasie Pawła Głombika oraz otrzymał nagrodę specjalną rektora. Studiował również w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii pod kierunkiem Fransa Helmersona oraz w Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli pod kierunkiem Gary Hoffmana.

Jako solista i kameralista występował w największych salach Europy: Wigmore Hall w Londynie, Victoria Hall w Genewie, Salle Gaveau w Paryżu czy Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Współpracował z takimi orkiestrami jak NOSPR, Filharmonia Śląska, Śląska Orkiestra Kameralna, Polska Orkiestra Radiowa, Filharmonia Koszalińska, Filharmonia Zielonogórska, Kansai Philharmonic Orchestra, Morphing Vienna Chamber Orchestra, “Arcata” Stuttgart Kammerorchester, Orchestre de Chambre de Wallonie, Orkiestra Kameralna AUKSO, Bratysławska Orkiestra Kameralna, Leopolis Chamber Orchestra.

Uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych w Verbier i Gstaad (Szwajcaria), gdzie po występach solowych oraz kameralnych otrzymał Firmenich Cello Prize oraz Prix Phillip Chaignat. Na zaproszenie Mischy Maiskiego wziął udział w koncercie Mischa Maisky Carte Blanche.

Jako kameralista występował w ramach festiwali: Seiji Ozawa Academy, Schleswig-Holstein Musik Festival, Verbier Festival, Ensemble Festival w Książu, Podium Festival. Od 2010 r. tworzy duet z pianistką Anną Gburek, z którą otrzymał wyróżnienie na I Konkursie Duetów z Fortepianem w Warszawie oraz pierwszą nagrodę na 11. Konkursie Muzycznym Premio Citta di Padova.
W ramach kursów mistrzowskich doskonalił swoje umiejętności współpracując ze światowej sławy wiolonczelistami takimi jak: Heinrich Schiff, Miklós Perényi, Gustav Rivinius, David Geringas, Pieter Wispelwey.

Był stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Katowic, Marszałka Województwa Śląskiego oraz laureatem programu stypendialnego Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Otrzymał również nagrodę fundacji YAMAHA.

Za nagranie Koncertu wiolonczelowego Grażyny Bacewicz wraz z Sinfonią Iuventus został nominowany do nagrody Fryderyk 2013. 
Od 2012 r. jest koncertmistrzem grupy wiolonczel w NOSPR oraz asystentem w katedrze instrumentów smyczkowych w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Źródło

Natalia Kurzac-Kotula

Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Pawła Głombika. 

Była uczestniczką i laureatką wielu konkursów muzycznych, takich jak m.in. 5. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy w Liezen (III nagroda) oraz Ogólnopolski Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (II nagroda i srebrny medal). Znalazła się również w gronie finalistów 1. Międzynarodowego Konkursu na Wiolonczelę Solo w Katowicach.

Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów, wśród których można wyróżnić takie nazwiska, jak Adalbert Skocic, Klaus Storck czy Heidi Litschauer.

Od 2006 roku związana jest z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, gdzie – pracując na stanowisku wiolonczelistki-solistki – występowała pod batutą światowej sławy dyrygentów, m.in. Stanisława Skrowaczewskiego, Gabriela Chmury, Krzysztofa Pendereckiego, Alexandra Liebreicha oraz Yana Pascala Torteliera. 

Regularnie uczestniczy w ważnych wydarzeniach artystycznych, koncertując jako solistka (m.in. z NOSPR i Orkiestrą Filharmonii Śląskiej) oraz członek zespołów kameralnych złożonych z muzyków NOSPR lub pedagogów Akademii Muzycznej w Katowicach.

Od 2006 roku rozwija działalność pedagogiczną. Jako adiunkt doktor wykłada w macierzystej uczelni, prowadząc klasę wiolonczeli oraz warsztaty muzyczne.

Źródło

 

Organizatorzy:

 

 

 

 

 

Patronat Honorowy:

 

 

 

 

 

Sponsorzy:

  

     

 

Partnerzy medialni:


 

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia