Galeria Sztuki PKZ

Galeria swoje miejsce na mapie Pałacu Kultury Zagłębia miała od początku jego działalności. W ciągu kilkudziesięciu lat odbyło się tu kilkaset wernisaży, zmieniały się wystawy, trendy w sztuce jak i lokalizacja galerii. Kolejne pokolenia artystów miały możliwość zaprezentowania swojej twórczości.

Po gruntownym remoncie budynku Pałacu Kultury Zagłębia w roku 2014 galeria umiejscowiona została w przyziemiu, w pomieszczeniach dawnego Klubu Samowar. Dzięki temu zwiększono jej powierzchnię wystawienniczą. Galeria zyskała nowoczesne pomieszczenie wyposażone w profesjonalne oświetlenie i systemy do montażowe. Jej ascetyczna przestrzeń pozwala na interesujące eksponowanie prac, a bliskie sąsiedztwo galerii z piwnicą teatralną stwarza dodatkowe możliwości dla performerów i artystów niekonwencjonalnych. Wernisaże łączone są często z koncertami, prelekcjami oraz panelami dyskusyjnymi.

Galeria Pałacu Kultury Zagłębia jest miejscem prezentacji artystów znanych i rozpoznawanych w świecie sztuki jak i tych jeszcze nieodkrytych. Dzięki temu pozwala mieszkańcom Dąbrowy Górniczej i regionu, poznać najnowsze trendy we współczesnej sztuce - równocześnie porównując je z wcześniejszymi tendencjami. W galerii można zobaczyć nie tylko obrazy i rzeźby, ale także instalacje, performance, happeningi oraz inne działania niestandardowe. Artyści wypowiadają się na różne tematy. W ten sposób Galeria staje się polem do wielowymiarowej dyskusji nad problemami dotykającymi współczesnego człowieka. Głównym zadaniem Galerii Pałacu Kultury Zagłębia jest promocja artystów oraz edukacja społeczna w zakresie sztuk wizualnych.

W ramach pracy galerii odbywają się panele dyskusyjne, warsztaty, prelekcje, lekcje muzealne.

Podczas zwiedzania ekspozycji zapewniona jest opieka kuratorska.

 

Wstęp na wystawy - bezpłatny.
 

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - 13:00-19:00
  • wtorek - 10:00-16:00
  • środa - 13:00-16:30
  • czwartek - 10:00-16:00
  • piątek - 13:00-19:00

 

Kontakt:

Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia
Plac Wolności 1, 41-300 Dąbrowa Górnicza
Tel. + 48 32 733 88 17, fax: 32/733-87-87
E-mail: kamila.skowron@palac.art.pl

Tagi:  Galeria PKZ