Galeria

TOPOR/ŁABUZ/STUDENCI - wernisaż

Data wydarzenia:
13 Październik 2023 godz. 17:00 - 19:00
Lokalizacja:
Galeria sztuki PKZ
Ceny biletów: 
wstęp wolny

W piątek 13 października o godzinie 17:00 otworzymy wystawę zatytułowaną TOPOR/ŁABUZ/STUDENCI, prezentującą dorobek Pracowni Działań Rysunkowych (dawniej Pracownia Rysunku) prof. dr hab. Bogdana Topora oraz dr hab. Andrzeja Łabuza, prof. ASP. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka.

Prezentacja Pracowni Działań Rysunkowych ma charakter jubileuszowy – jest okazją do podsumowania kilkunastu lat współpracy prof. dr hab. Bogdana Topora oraz dr hab. Andrzeja Łabuza, prof. ASP w Katowicach. Zaprezentowany zostanie wybór ponad 30 prac rysunkowych autorstwa absolwentów i obecnych studentów Pracowni.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo zawierające komentarz dotyczący zagadnienia rysunku autorstwa prof. dr hab. Bogdana Topora oraz przygotowany z okazji jubileuszu Pracowni specjalny tekst autorstwa Macieja Cholewy – jednego z absolwentów Pracowni, dziś rozpoznawalnego artysty wizualnego i kuratora wystaw.

 

W dniu wernisażu, 13.10 o g. 16:30, otwarte zostaną również Pokonkursowa Wystawa Plakatu oraz prezentacja indywidualna Patrycji Antczak – Laureatki I Międzyuczelnianego Konkursu na Projekt Plakatu. Wydarzenie stwarza w ten sposób okazję do bezpośredniego kontaktu i podjęcia dyskusji młodych adeptów sztuki z pedagogami oraz autorytetami w dziedzinie rysunku i projektowania informacji wizualnej. To także okazja do integracji środowisk twórczych trzech najważniejszych ośrodków artystycznych województwa śląskiego.

Przygotowana ekspozycja to przykład kolejnej odsłony współpracy, jaką Pałac Kultury Zagłębia prowadzi z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydziałem Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Wydziałem Sztuki i Nauk i Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wstęp wolny.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pracownia Działań Rysunkowych od momentu swojego powstania (2006), w czasie niemal 20-letniego istnienia, wypracowała odrębny, autorski, program stanowiący bazę poszukiwań twórczych dla studiujących tu młodych adeptów sztuki.

Przez ten czas w Pracowni studiowało ponad 300 studentek i studentów, realizujących swoje zadania i projekty w ramach wyboru przedmiotu lub specjalizacji głównej.

Na wystawie prezentujemy wybór nie tylko najciekawszych prac zrealizowanych w Pracowni Rysunku przez studentki i studentów różnych roczników, ale przede wszystkim różne postawy twórcze oraz indywidualne podejście zarówno do treści, jak i formy realizacji. Warto podkreślić również świadomy dobór środków warsztatowych wypracowywanych w procesie twórczym w ramach działań Pracowni.

Wystawa w założeniu nie ma charakteru konfrontacji, raczej jest prezentacją szerokiego spektrum możliwości, jakie daje ta dyscyplina – od studium postaci, poprzez ilustracje i komiks, do interpretacji i eksperymentu.

Wiele z prezentowanych tutaj osób funkcjonuje już jako niezależni artyści/artystki w szerszym obiegu na rynku sztuki, część zasila kadry dydaktyczne w uczelniach i szkołach artystycznych, jeszcze inni są doceniani odnosząc sukcesy nierzadko w wymiarze międzynarodowym.

Chociaż rysunek funkcjonuje jako samodzielna dyscyplina sztuki, to wciąż musi udowadniać swoją autonomię i niezależność. Niemniej warto zauważyć, że ostatnio w ramach interdyscyplinarności sztuki jego znaczenie wyraźnie ulega poprawie.

Tym bardziej cieszy fakt, że taki pokaz i prezentacja tej dyscypliny w jej podstawowym założeniu znalazły przestrzeń i miejsce do ekspozycji.

prof. Bogdan Topor

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia