Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

"…niby nic, zwyczajne "pa pa pa",
jest w orkiestrach dętych jakaś siła!"

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych organizowany w Dąbrowie Górniczej jest cyklicznym wydarzeniem, przyczyniającym się do popularyzacji i zwiększenia zainteresowania oryginalną formą muzyki wykonywanej przez orkiestry dęte. Ponadto, jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poznania kultury poszczególnych krajów oraz międzynarodowych i międzypokoleniowych spotkań muzyków, stwarzających szansę na zaciągnięcie cennych i wartościowych znajomości. Festiwal nie ma charakteru konkursu. Przybyłe orkiestry nie rywalizują ze sobą tylko wspólnie przeżywają miłe chwile i prezentują swój dorobek artystyczny, ukazując jak ciekawa i przyjemna w odbiorze może być muzyka grana na instrumentach dętych. Festiwal jest okazją do muzycznego dialogu orkiestr dętych z kraju i z zagranicy. Jako impreza muzyczna stał się ważnym czynnikiem kulturotwórczym, gdzie zgrani muzycy zachwycają zgromadzoną publiczność dźwiękami płynącymi z instrumentów, a towarzyszące im czarujące mażoretki w wielobarwnych strojach efektownymi układami tanecznymi.

Historia Festiwalu:

  • 15 czerwca 2003 r. - I Międzynarodowe Spotkanie Orkiestr Dętych
  • 13 czerwca 2004 r. - II Międzynarodowe Spotkanie Orkiestr Dętych
  • 12 czerwca 2005 r. - III Międzynarodowe Spotkania Festiwalowe Orkiestr Dętych
  • 20 czerwca 2010 r. - IV Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych
  • 15 czerwca 2014 r. - V Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych
  • 30-31 maja 2015 r. - VI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych
  • 4-5 czerwca 2016 r. - VII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych
  • 3-4 czerwca 2017 r.  - VIII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych
  • 23-24 czerwca 2018 r.  - IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

I Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych odbyły się w 2003 roku, wówczas w Dąbrowie Górniczej, obok Miejskiej Orkiestry Dętej, gościły orkiestry ze Szwajcarii i Słowacji, które dały uroczyste koncerty na placu przed Pałacem Kultury Zagłębia i zostały z entuzjazmem przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność. Kolejne lata, to kolejne edycje. W roku 2004, do naszego miasta zawitały orkiestry z Węgier i Słowacji. Zaskarbiły sobie sympatię publiczności widowiskowym przemarszem ulicami miasta wraz z roztańczonymi mażoretkami oraz wspólnym wykonaniem utworów, przez wszystkich uczestników spotkania. Rok 2005 to trzecia edycja Festiwalu i niesamowite dźwięki, rozbrzmiewające przed Pałacem, za sprawą gości z Włoch i Malty. Ich żywiołowe wykonanie repertuaru oraz gwiaździsty przemarsz ulicami Dąbrowy Górniczej, na długo zapadły w naszej pamięci.

Na kolejne spotkanie czekaliśmy do 2010 r., jednak niewątpliwie było warto, bo orkiestra z Irlandii Północnej i Wojskowa Orkiestra z Ukrainy, dały prawdziwy pokaz swoich umiejętności i zyskały uznanie i sympatię publiczności. W roku 2014, podczas 5 edycji imprezy, na scenie w Parku Hallera, przed Miejską Biblioteką Publiczną oraz w dzielnicach miasta, mogliśmy zobaczyć występy: Miejskiej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej, Orkiestry Dętej Esztergomi Ifjusagi Fuvószenkar z Węgier, Orkiestry Dętej Blowing' in the Wind z Grecji, Orkiestry Dętej Predmiercanka ze Słowacji, Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych Con Tutta Forza z Polski, Mażoretek Holdfeny z Węgier oraz Mażoretek Astra I i Astra II z Polski.

VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych odbyła się w 2015 r. jako wydarzenie towarzyszące jednej z największych imprez plenerowych regionu, jaką są Dni Dąbrowy Górniczej. Do naszego miasta zawitali goście z Czech (Hornicka Kapela), Słowacji (Predmiercanka), Węgier (Szihalmi Fúvósok) oraz Polski (zespół taneczny Sukces). Towarzyszyła im Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej, pod dyrekcją Ireneusza Dustera. Orkiestry dały popis swoich umiejętności w dzielnicach miasta. Pierwszego dnia występy odbyły się w pobliżu Klubu Osiedlowego Krąg, pod centrum handlowym Pogoria, na Placu Bema w Gołonogu oraz przed Pałacem Kultury Zagłębia. Zgromadzona publiczność wysłuchała bogatego i zróżnicowanego repertuaru, charakterystycznego dla regionów, z których wywodzą się poszczególne orkiestry. Widowiskowym dodatkiem były popisy mażoretek towarzyszących muzykom, które szybko zaskarbiły sobie sympatię i uznanie publiczności. Drugiego dnia wszystkie uczestniczące w Festiwalu orkiestry, zebrały się na ul. Górniczej pod pomnikiem Staszica i wspólnie wykonały dla zgromadzonej widowni kilka wybranych utworów. Po półgodzinnym koncercie przyszedł czas na efektowną paradę, która przedefilowała ulicami miasta do Parku Hallera. Instrumenty, głośna muzyka, rytm i marszowy krok – dostarczyły widzom i słuchaczom wielu wrażeń potwierdzając, że przemarsz orkiestr dętych zawsze jest wydarzeniem wyjątkowym. Po dotarciu w miejsce głównych występów, odbył się wspólny koncert orkiestr, podczas którego mogliśmy usłyszeć: Hymn Unii Europejskiej, Hejnał Dąbrowy Górniczej, Orkiestry Dęte, Polkę, Benton Hall, Alied Honor oraz Miss Liberty dyrygowane przez Prezydenta Miasta Zbigniewa Podrazę. Ostatnim punktem programu były indywidualne wystąpienia orkiestr na scenie głównej, którym towarzyszyły pokazy taneczne mażoretek. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami publiczności, która jak zwykle nie zawiodła.

Oficjalna strona festiwalu: www.orkiestry.palac.art.pl

Fot. Dariusz Nowak, Małgorzata Fert, Marek Wesołowski
Film: Jarosław Cyba, Małgorzata Fert