Dożynki miejskie

Barwny korowód, przepiękne wieńce dożynkowe, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich w tradycyjnych strojach ludowych, poczty sztandarowe, występy artystyczne i moc atrakcji. To wszystko czeka na mieszkańców Dąbrowy Górniczej i pozostałych miast regionu, podczas drugiej co do wielkości, miejskiej imprezy plenerowej.

Dożynki miejskie to organizowana pod koniec wakacji impreza o charakterze biesiadnym, będąca świetną okazją do integracji społeczności i odpowiedzią na oczekiwania wielopokoleniowej grupy mieszkańców.
 

"Kiedy jestem na spotkaniu z prezydentami dużych miast i mówię, że Dąbrowa to duże miasto i że w tej Dąbrowie są dożynki to z niedowierzaniem, ale szacunkiem pytają, jak to wygląda. A ja mówię, że mamy dwanaście kół gospodyń wiejskich i jedenaście ochotniczych straży pożarnych. Co roku się spotykamy i opowiadam, że jest to wielkie święto dla mnie i mieszkańców. Bo na nim jesteśmy wszyscy – cała Dąbrowa. To piękne wydarzenie, podczas którego przekazywana jest historia, tradycja. To część historii miasta i całego Zagłębia.” – Zbigniew Podraza, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.
 

Tradycyjnie dąbrowskie Święto Plonów rozpoczyna uroczysta Msza Święta w Bazylice NMP Anielskiej. Następnie korowód dożynkowy, złożony z członkiń KGW, orkiestr dętych, strażaków, policjantów, oficjeli i mieszkańców, przemaszerowuje ulicami miasta do Parku Hallera, gdzie rozpoczyna się oficjalna część imprezy. Po przywitaniu gości, odbywa się najbardziej tradycyjny moment Dożynek, czyli złożenie na ręce Prezydenta Miasta bochna chleba wypieczonego z otrzymanych plonów, przez przedstawicieli reprezentujących aktualnego gospodarza imprezy (corocznie jedna z dzielnic miasta otrzymuje insygnia, obejmując miano przyszłorocznego gospodarcza).

Następnie prezentują się Koła Gospodyń Wiejskich, miejscowi wykonawcy, amatorskie i ludowe zespoły oraz gwiazda wieczoru. Na dąbrowskiej scenie dożynkowej gościliśmy już m.in.: Kamila Bednarka, Dawida Podsiadło, Roberta Janowskiego, Krzysztofa Krawczyka, Macieja Maleńczuka, Mroza, Stachursky’ego, Brathanki, Całą Górę Barwników, De Mono, Dżem, Irę, Leszcze, Myslovitz i wielu innych. Podczas Dożynek nie brakuje okazji do spróbowania tradycyjnych specjałów, kupna ludowego rękodzieła, czy obejrzenia wystawy zwierząt. O atrakcje dla najmłodszych dbają instruktorzy Pałacu Kultury Zagłębia, którzy organizują warsztaty artystyczne, konkursy oraz gry i zabawy, w specjalnie przygotowanym „Miasteczku Pałacowym”. Jest barwnie, gwarnie, wesoło i tradycyjnie. W końcu Dożynki miejskie to coroczna moc atrakcji i dawka fantastycznej zabawy dla wszystkich mieszkańców.

Tekst: Małgorzata Fert