Letnie Kino Plenerowe

„Projekcje pod chmurką”, czyli Letnie Kino Plenerowe powstało z inicjatywy Kina Studyjnego KADR,działającego w Pałacu Kultury Zagłębia. Pomysł zrodził się z potrzeby kontynuacji repertuaru kina w okresie wakacyjnym. Pierwsze seanse odbyły się w lipcu 2011 r. za Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony widzów, co zaowocowało kontynuacją projektu i zwiększeniem liczby seansów w kolejnych latach, a tym samym dostępności kina dla mieszkańców dzielnic oddalonych od centrum miasta.

Do tej pory w letnim repertuarze znalazły się najlepsze produkcje światowego kina, największych twórców i laureatów wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in. Martin Scorsese, czy Pedro Almodóvara. Organizatorzy nie zapominają również o twórcach rodzimych, czyli filmach m.in. Wojciecha Smarzowskiego, czy Marka Koterskiego, które zawsze intrygują, bawią i poruszają. W latach ubiegłych Letnie Kino Plenerowe miało przyjemność prezentować m.in. takie produkcje jak: Żywot Briana (Monty Python), Zapaśnik, Bonny i Clyde, The Doors. historia nieopowiedziana i wiele innych. Prezentowanie wielu gatunków filmowych spotkało się z aprobatą widzów, od kina komediowego np. Co nas kręci co nas podnieca (reż. Woddy Allen), przez klasykę kina - Butch Cassidy and Sundance Kid (wyst. Robert Redford/ Paul Newman), produkcje muzyczne - Rolling Stones w blasku świateł (reż. M.Scorsese), musical - HAIR (reż. M.Forman) na thrillerach kończąc - Autor Widmo (reż. R.Polański). Bez wątpienia każdy miłośnik dobrego kina, znajdzie dla siebie coś interesującego w wyjątkowych projekcjach „pod chmurką”, którym niezmiennie od lat towarzyszy niepowtarzalna atmosfera.

Obecnie Kino gości w poszczególnych dzielnicach Dąbrowy Górniczej, w Parku Zielona (plac przy fontannie) oraz na tyłach hali Centrum w Parku Hallera. Wstęp na seanse jest bezpłatny.

Tekst: Małgorzata Fert