Repertuar

Oblicza - Festiwal Literacki DZIEŃ I

Data wydarzenia:
12 Maj 2017 godz. 11:00 - 20:35
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia
Ceny biletów: 
wstęp wolny (biletowane wyłącznie poszczególne wydarzenia w ramach festiwalu)

Dzieło literackie może przybrać wiele form wyrazu. Część z nich poznamy od 12 do 14 maja w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej podczas Festiwalu Literackiego Oblicza, który pokaże różnice i pokrewieństwo literatury z innymi dziedzinami sztuki. Postaramy się o odpowiedź na pytanie: jaka przyszłość czeka książkę, w jej klasycznym rozumieniu, we współczesnym świecie przepełnionym mass mediami.

Oblicza Festiwal Literacki to trzy dni pełne kultury. Każdy z nich będzie obfitował w spotkania autorskie, koncerty, konkursy, dyskusje panelowe oraz wydarzenia towarzyszące. Będzie to okazja do pokazania odmiennych sposobów funkcjonowania słowa pisanego w przestrzeni społecznej - różne metody jego działania w kanałach medialnych, infrastrukturze miejskiej, performansie, happeningu czy graffiti.

Celem festiwalu jest badanie i promowanie różnych dróg, za pomocą których dzieło literackie dociera do obiorcy, to także próba odpowiedzi na pytanie o przyszłość słowa pisanego. Festiwal Literacki Oblicza zgłębi stosunki pomiędzy słowem a innymi formami sztuki. Próbuje naświetlać i wizualizować wspólne cechy literatury z muzyką, filmem, malarstwem i grafiką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny, za wyjątkiem czytania w ciemnościach, koncertów i rodzinnych seansów filmowych.

Ramowy program festiwalu - piątek 12.05.2017

  • 09:00 - Lierackie Graffiti - happerning malarski Zespołu Szkół Plastycznych im. T. Kantora
    (inspiracja komiksem i street artem)
  • 09:00 - Prezentacja opracowań graficznych książek autorstwa uczniów ZSP im. Kantora
  • 18:00 - Marek Bieńczyk - spotkanie autorskie z laureatem nagrody Nike 2012
  • 19:15 - Wojaczek, Bursa, Ciechowski - koncert zespołu Fonetyka Akustycznie (bilet w cenie: 10 zł)

Wydarzenia towarzyszące:

>>Powyższy program może ulec zmianie.<<

Patroni medialni:

   

Partnerzy:

         

 

                                                     

 

Marek Bieńczyk – pisarz, eseista, historyk literatury, tłumacz i enolog. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, którą otrzymał w 2012 roku za eseje Książka twarzy. Popularność przyniosła mu powieść Terminal. Słynie z tego, że w swojej twórczości zaciera granice gatunku. Obecnie jest historykiem w Instytucie Badań Literackich PAN, współpracownikiem Tygodnika Powszechnego i wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako wytrwany znawca win publikuje również felietony dotyczące tego trunku w wielu magazynach branżowych. Jest także autorem książek dla dzieci m.in. Księcia w cukierni czy Nussi i coś więcej. Fot.: Krzysztof Dubiel

Lokalizacja na mapie