Galeria

Maciej Kot to remember | wystawa jednodniowa

Data wydarzenia:
29 Październik 2023 godz. 12:00 - 19:00
Lokalizacja:
"Agora" Duża
Ceny biletów: 
wstęp wolny

"Maciej Kot to remember” - to wystawa-spotkanie realizowane w celu upamiętnienia Macieja Kota, zmarłego artysty związanego z Dąbrową Górniczą.

29 października 2023 roku w Salach Agora Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentowanych zostanie niemal 40 prac malarskich autorstwa Macieja Kota. Charakter prezentacji będącej swoistym pożegnaniem z Artystą wpływa na nietypową formę wydarzenia. Wystawa będzie dostępna jeden dzień w godzinach od 12:00 do 19:00. Punktem kulminacyjnym będzie przewidziany na godzinę 16:00 moment przemówień - wspomnień przytaczanych przez przyjaciół Macieja Kota.

Spotkanie poprowadzi Klaudia Pluta – dziennikarka radiowa, wieloletnia działaczka na rzecz kultury, a prywatnie przyjaciółka zmarłego artysty. Prace prezentowane na wystawie zostały udostępnione dzięki uprzejmości rodziny Artysty.

 

„Maciej Kot to remember”

Niedziela, 29 października 2023 r,

Wystawa: Kompleks Sal Agora (I piętro) godz.: 12:00 – 19:00

Wspomnienie Maćka Kota – występ przyjaciół i zaproszonych gości; godz.: 16:00

Wstęp wolny

MACIEJ KOT - Artysta malarz, artysta plastyk, specjalista PR kreatywnego, coach, historyk sztuki. Urodził się 17 listopada 1976 roku w Dąbrowie Górniczej. Przygodę ze sztuką rozpoczął od nauki w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Wydział Nauk Społecznych na kierunku Historia / Historia Sztuki. Absolwent kilku studiów podyplomowych o kierunkach: Akademia Profesjonalnego Coachingu, Administracja Bezpieczeństwa Informacji, Malarstwo i  Biologia Sądowa. Maciej Kot ciągle poszerzał swoją wiedzę i zainteresowania człowiekiem. Stąd też studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Bliską dyscypliną zamiłowań naukowych artysty była medycyna: anatomia prawidłowa człowieka, anatomia patologiczna, neuroanatomia i neurofizjologia. Naukę anatomii praktykował w Katedrze, Zakładzie Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego realizując projekt naukowo-badawczy w celu stworzenia pracy doktorskiej. Pracę doktorską o tytule "Finem vitae orci/Celebrummortem. Analiza obrazu zmian ciała po śmierci" obronił w Akademii Sztuk Pięknych w  Krakowie 29 czerwca 2019 roku. W 2022 roku rozpoczął studia podyplomowe w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku - Psychoonkologia kliniczna. Niestety nie ukończył już najbardziej interesującego go kierunku nauki.

Maciej Kot to artysta, któremu dzieci zawdzięczają kolorowe bajkowe szpitale. Szarość w szpitalach zaczął zmieniać w 2000 roku, kiedy to rozpoczął program „Motylkowe Szpitale” Fundacji "Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej. Zaprojektował, osobiście zaaranżował i wymalował ściany w ponad 200 szpitalach, szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Był długoletnim realizatorem projektu „Kubusiowe Szpitale”  i „Kubusiowe Szkoły” marki KUBUŚ. Realizował i tworzył projekty dla dzieci również poza granicami kraju. Był Rzecznikiem Prasowym oraz Konsultantem ds. kreatywności i kultury organizacyjnej Mazowieckiego Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza w Warszawie.

Jak sam mówił: … „Starając się zmieniać stereotypy, walczę o godność ludzi chorych w świecie ludzi zdrowych. Jako artysta i społecznik staram się dostarczać radości tam, gdzie cierpienie i ból się zadomowiły. Cieszę się, że los wybrał mi właśnie taką drogę, gdyż w dzisiejszym świecie uświadamiam sobie, że jestem człowiekiem”.

Odmienny charakter od realizacji wykonywanych w placówkach szpitalnych mają studyjne prace malarskie artysty, które charakteryzuje ponury, refleksyjny nastrój. W tych autorskich kompozycjach Maciej Kot często poruszał tematykę śmierci jako zjawiska biologicznego i emocjonalnego. W obrazach widoczna jest fascynacja człowiekiem – zarówno jego anatomią jak i psychiką. Artysta chętnie eksperymentował w zakresie wykorzystywanej techniki i formy dzieł. Pracował w tradycyjnych technikach malarskich, tworzył kolaże, obrazy przestrzenne i instalacje.

materiał opracowała Klaudia Pluta

 

 

 

Zobacz film o artyście i jego pasji:

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
"Agora" Duża

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia