Repertuar

STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO

Data wydarzenia:
22 Marzec 2014 godz. 20:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

sdmSobota, 22 marca 2014
Godzina 18:00
PKZ DK Ząbkowice, Chemiczna 2

cena biletu 50 zł

Tel. rezerwacja biletów:
32/733-88-01 lub 608200457


Grupa wykształciła się z męskiego duetu wokalno-gitarowego, tworzącego w początkach lat 80. XX wieku, w skład którego wchodzili: Krzysztof Myszkowski i Andrzej Sidorowicz, wówczas licealiści. Jednak prawdziwa historia zaczęła się w roku 1984, kiedy duet wziął udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Wtedy grupa została po raz pierwszy przedstawiona jako „Stare Dobre Małżeństwo”, gdyż, jak zauważył zapowiadający ich spiker, muzycy znają się i grają ze sobą tak długo, że można im przypisać takie określenie.
 09  02

Zasiadający wówczas w jury Wojciech Belon, lider Wolnej Grupy Bukowina, zauważył i docenił świeże, optymistyczne brzmienie duetu. W efekcie zaprosił SDM do udziału w koncercie Światło odbywającego się w ramach świnoujskiej FAMY. Tam doszło do zacieśnienia znajomości, która jesienią 1984 zaowocowała wspólnym recitalem. Wtedy to dołączyła do grupy Aleksandra Kiełb, która wsparła ich delikatnie brzmiącym głosem (rozstała się z zespołem w 1989). Niedługo później przybył kolejny ważny wokalista, Sławomir Plota, który dał początkującym kolegom wsparcie w postaci swego głosu i gitary. Na początku roku 1985 dołączyli: Marek Czerniawski (skrzypek) oraz Alina Karolewicz (sopran). W ten sposób po odejściu Andrzeja Sidorowicza powstał silny kwintet muzyczno-przyjacielski.

Wskutek różnicy wizji artystycznych i programowych Alina, a później także Marek, pożegnali się z resztą zespołu. W miejsce Marka dokooptowano znanego w środowisku animatora festiwali piosenki turystycznej - skrzypka Wojciecha Czemplika. W 1988 współpracę z zespołem rozpoczął Roman Ziobro, a w 1989 – Ryszard Żarowski (wcześniej grywał w zespołach: Małolepsi, AKT-Wrocław, Bez Idola). Jesienią 1990 roku do zespołu dołączył w roli dźwiękowca Wojciech Gołosz ze Studenckiego Radia Żak w Łodzi. W latach 1990-1995 SDM współpracował z Agencją Koncertową EMES Marka Sztandery (również radio ŻAK). Pierwsze płyty SDM wydane były przez Dalmafon, firmę założoną przez Marka Sztanderę i Stare Dobre Małżeństwo. Od 1989 do 2002 SDM było formacją "męską" o stabilnym składzie: Krzysztof Myszkowski, Wojciech Czemplik, Ryszard Żarowski, Roman Ziobro. Ten ostatni opuścił zespół w 2002 r. W jego miejsce przez jeden sezon na gitarze basowej grał Robert Szydło, później do zespołu przystał Andrzej Stagraczyński.
W 2006 z grupą związał się gitarzysta Dariusz Czarny (wcześniej – Bohema "kędzierzyńska"), a w 2007 – Przemysław Chołody (harmonijka). 15 kwietnia 2012 roku w Ośrodku Kultury w Obornikach zespół zagrał swój ostatni koncert w składzie Krzysztof Myszkowski, Wojciech Czemplik, Ryszard Żarowski, Andrzej Stagraczyński, Dariusz Czarny oraz Przemysław Chołody. W listopadzie 2012 r. SDM - Krzysztof Myszkowski z zespołem w nowym składzie: Bolo Pietraszkiewicz (gitary, instrumenty klawiszowe, cajon), Maciej Harna (oud, rawap, lira korbowa, sitar, udu) i Roman Ziobro (gitara basowa, kontrabas) - wyruszył w trasę koncertową po kraju[3]. W 2013 r. z zespołu odszedł Maciej Harna. Pozostali muzycy Starego Dobrego Małżeństwa: Dariusz Czarny, Ryszard Żarowski, Andrzej Stagraczyński i Wojciech Czemplik utworzyli zespół U Studni. Równolegle do Starego Dobrego Małżeństwa – Krzysztof Myszkowski, Ryszard Żarowski i Andrzej Stagraczyński – utworzyli grupę The Gruz Brothers Band, na potrzeby projektu związanego przede wszystkim z nową linią muzyczną do tekstów Jana Rybowicza.

źródło: www.wikipedia.org

Lokalizacja na mapie