Repertuar

Oblicza - Festiwal Literacki DZIEŃ III

Data wydarzenia:
14 Maj 2017 godz. 10:00 - 20:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia
Ceny biletów: 
wstęp wolny (biletowane wyłącznie poszczególne wydarzenia w ramach festiwalu)

Dzieło literackie może przybrać wiele form wyrazu. Część z nich poznamy od 12 do 14 maja w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej podczas Festiwalu Literackiego Oblicza, który pokaże różnice i pokrewieństwo literatury z innymi dziedzinami sztuki. Postaramy się o odpowiedź na pytanie: jaka przyszłość czeka książkę, w jej klasycznym rozumieniu, w świecie pełnym mass mediów i wszechobecnych ekranów?

Oblicza Festiwal Literacki to trzy dni pełne kultury. Każdy z nich będzie obfitował w spotkania autorskie, koncerty, konkursy, dyskusje panelowe oraz wydarzenia towarzyszące. Będzie to okazja do pokazania odmiennych sposobów funkcjonowania słowa pisanego w przestrzeni społecznej - różne metody jego działania w kanałach medialnych, infrastrukturze miejskiej, performansie, happeningu czy graffiti.

Celem festiwalu jest badanie i promowanie różnych dróg, za pomocą których dzieło literackie dociera do odbiorcy, to także próba odpowiedzi na pytanie o przyszłość słowa pisanego. Festiwal Literacki Oblicza zgłębi stosunki pomiędzy słowem a innymi formami sztuki. Próbuje naświetlać i wizualizować wspólne cechy literatury z muzyką, filmem, malarstwem i grafiką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny, za wyjątkiem Czytania w ciemnościach, koncertów i rodzinnych seansów filmowych.

Ramowy program festiwalu - niedziela 14.05.2017

  • 10:00 - Sebastian Frąckiewicz - spotkanie autorskie
  • 11:00 - 15:00 - Wymiana książek organizowana przez Śląskich Blogerów Ksiażkowych
  • 11:00 - Za niebieskimi drzwiami - rodzinny seans filmowy (bilet w cenie: 5 zł)
  • 11:30 - Łukasz Orbitowski - spotkanie autorskie
  • 13:00 - Rosół literacki - czytanie dzieciom, literackie konkursy rodzinne
  • 15:00 - Mały Książę - rodzinny seans filmowy (bilet w cenie: 5 zł)
  • 15:00 - Warsztaty dla dzieci i rodziców
  • 15:00 - Wojciech Kuczok - spotkanie autorskie
  • 16:30 - Maciej Sieńczyk - spotkanie autorskie
  • 18:00 - Literatura a kultura popularna - dyskusja panelowa
  • 19:30 - Miejski Wiersz Dadaistyczny - uroczyste odczytanie
  • 19:30 - Finał gry miejskiej Cytaty na wolności

Wydarzenia towarzyszące:

>>Powyższy program może ulec zmianie.<<

Patroni medialni:

    

Partnerzy:

         

 

                                                      

 

Sebastian Frąckiewicz - dziennikarz kulturalny, krytyk komiksowy oraz autor książek Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce oraz Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce. Stypendysta MKiDN, który w latach 2007-2012 prowadził dział z recenzjami komiksowymi w magazynie Przekrój. Od 2008 roku pisze scenariusze do jednoplanszowych komiksów historycznych, które tworzy wraz z rysownikiem Pawłem Zychem dla Focus Historia. Jego teksty można było przeczytać również w Lampie, Newsweeku, Tygodniku Powszechnym czy Aktiviście. Obecnie pisze teksty do tygodnika Polityka bądź występuje jako juror w konkursach komiksowych.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Łukasz Orbitowski - Pisarz i publicysta specjalizujący się w literaturze grozy, dlatego nazywany jest polskim Stephenem Kingiem, którego osobiście uważa za "średniej klasy pisarza". Drugą z jego specjalności jest proza fantastyczna. Jest autorem sporej liczby opowiadań i powieści m.in. Horror Show! Świety Wrocław, Skóry czy Widma, za które otrzymał liczne nagrody. Rok temu otrzymał Paszport Polityki 2015 za powieść Inna Dusza. Łukasz Orbitowski wciela się również w rolę felietonisty i recenzenta, którego teksty obecnie można przeczytać w Gazecie Wyborczej. Pisarz przywiązuje dużą wagę do ważnych, często tragicznych momentów z historii, które potrafi zmienić w powieść grozy, czego dobrym przykładem jest książka Nadchodzi o żołnierzach Armii Krajowej. Jest autorem, który bardzo dosadnie obrazuje zło, przez co pozostaje ono w głowach czytelników na długi czas.

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wojciech Kuczok – prozaik, poeta, krytyk filmowy, scenarzysta i speleolog. Młody pisarz, któremu udało się oderwać od typowego dla pokolenia stylu. Zdobywca Paszportu Polityki oraz Literackiej Nagrody Nike za powieść Gnój.  Filmowa adaptacja jego książki Pręgi, w reżyserii Magdaleny Piekorz zdobyła Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni. Swojej ekranizacji doczekała się również inna książka Wojciecha Kuczoka, zatytułowana Senność. Ściśle związany z tematyką filmu, co udowadnia jako autor esejów m.in. To piekielne kino czy Moje projekcje. Wielbiciel Zanussiego. Jego utwory z gatunku prozy nacechowane są mistrzowskimi opisami bohaterów, za co jest szczególnie wychwalany. Fot.: Piotr Dobrzaniecki

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Maciej Sieńczyk - autor komiksów, rysownik, ilustrator. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego ilustracje można zobaczyć w takich tytułach jak Newsweek, Wysokie Obcasy czy internetowy Dwutygodnik. Ilustrował książki Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Paw Królowej oraz Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku - autorstwa Doroty Masłowskiej. Dzięki wydawnictwom Lampa oraz Iskra Boża wydane zostały trzy albumy komiksowe Macieja Sieńczyka: Hydrolia (2005 r.), Wrzątkun (2009 r.) oraz Przygody na bezludnej wyspie (2012 r.). W swoich rysunkach i komiksach stworzył charakterystyczny dla niego styl. Wyraźne liternictwo, wąska gama kolorystyczna i gruba kreska to znak rozpoznawalny Macieja Sieńczyka.

Lokalizacja na mapie