Galeria

Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972-2023) - wernisaż

Data wydarzenia:
08 Grudzień 2023 godz. 17:00
Lokalizacja:
Galeria sztuki PKZ
Ceny biletów: 
Wstęp wolny

8 grudnia o 17:00 zapraszamy do Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia na wernisaż wystawy Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972-2023), realizowanej we współpracy z Muzeum Miejskim Sztygarka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Otwarcie wystawy, która potrwa od 8 grudnia do 26 stycznia będzie miało inną niż zazwyczaj oprawę. Nie zabraknie kwiatów, tych na plenerowych płótnach obrazów, ale i współczesnego zielnika dąbrowskiego kombinatu, a także „szczepek” roślin doniczkowych, którymi kobiety tak chętnie dzieliły się w latach minionych. Szczepki były rozmnażane również na parapetach Huty Katowice. Przy okazji otwarcia wystawy, chcemy ożywić tę ideę solidarności, stwarzając punkt rozdzielni szczepek. Stąd prośba: zabierz z sobą szczepki na wernisaż!

-----------------------------

Huta Katowice nie zaczęła się od pierwszego spustu surówki w 1976 roku, choć to wydarzenie – dosłownie – rozpalało wyobraźnię. Również tę twórczą i estetyczną.

(…)Różne techniki (malarstwo olejne i akrylowe, pastele, rysunki, techniki mieszane, kolaż i kolaże cyfrowe, akwarela) i ujęcia Huty Katowice na prezentowanych pracach stwarzają mozaikę nie tylko obrazów, ale i ludzkich losów. Splatają się one z tym miejscem, choć na większości prac dominuje właśnie ona: Huta Katowice – „wszystkich polskich hut królowa”.

(…)Od początków budowy Huty Katowice zmieniła się nie tylko struktura społeczna Dąbrowy Górniczej i regionu oraz jego krajobraz, ale i kierunki artystyczne, które inspirował zakład. W tym wymiarze pejzaże i artystyczne ujęcia huty wpisują się w złożoność procesów pamiętania i… zmyślania. Każdy z nas ma swoją Hutę Katowice, niezależnie od tego, jakie pierwsze skojarzenia wywołuje ona w jego pamięci. Przecież różne obrazy, migawki, pejzaże i ujęcia przychodzą nam do głowy, gdy o niej myślimy.

Z wystawy można wyjść z przeświadczeniem, że Huta Katowice nadal jest w budowie. Nie tylko dlatego, że bezustannie rekonstruujemy i dekonstruujemy to, jak ją postrzegamy, ale także ze względu na to, jak i do czego może nadal inspirować.

Anna Cieplak | Fragmenty ze wstępu do katalogu wystawy

-----------------------------

Ula, jedna z bohaterek powieści Ciało huty Anny Cieplak, uważała, że na terenie powstającego kombinatu znalazła przeznaczenie.

„Tutaj błyskało z każdej strony. Szła przed siebie szybkim krokiem z powrotem do hotelu robotniczego, mijając grupkę ze sztalugami. Nieśli obrazy, na których było widać obiekty hutnicze wynurzające się z wielkiego terenu budowy. Widocznie huta organizowała i plenery malarskie.”

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie dzieła były tworzone przez artystów na plenerach Huty Katowice lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a jakie prace namalowali w połowie tego roku uczniowie dąbrowskiego Plastyka na plenerze w ArcelorMittal, to koniecznie przyjdź do PKZ na wystawę. Będąc na niej, możesz przekonać się kto był autentyczną właścicielką legitymacji pracowniczej nr 13, zobaczyć wspominaną w powieści Księgę czynów oraz fotografie wielu kobiet w hutniczym kombinacie.

WIĘCEJ O WYSTAWIE

 

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia