A więc wojna! Niezapomniane kadry | www.palac.art.pl

Repertuar

A więc wojna! Niezapomniane kadry

Data wydarzenia:
01 Wrzesień 2020 godz. 20:00
Pokaż wszystkie
  • 01 Wrzesień 2020 godz. 16:00
  • 01 Wrzesień 2020 godz. 18:00
  • 01 Wrzesień 2020 godz. 20:00
w lokalizacji: Kino KADR
Lokalizacja:
Kino KADR
Ceny biletów: 
wstęp wolny - bezpłatne wejściówki do pobrania online

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z usług kina Kadr w okresie ograniczeń wywołanych epidemią koronawirusa.

Gatunek: dokument kraj produkcji: Polska 2019; czas trwania: 69 min
realizacja: Grzegorz Czerniak (IP), Anna Ćwięka (FINA), Wojciech Saramonowicz (IP) 

Z okazji 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej, kino Kadr zaprasza na wyjątkowe wydarzenie upamiętniające śmierć poległych bohaterów. W dniu 1 września o 16:00, 18:00 i 20:00 odbędą się specjalne pokazy filmu Niezapomniane kadry, który przedstawia przejmującą opowieść o ostatnich latach II RP zestawioną z brutalną rzeczywistością niemieckiej napaści we wrześniu '39. 

"A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy…" – tak rozpoczynający się komunikat można było usłyszeć w audycji Polskiego Radia rankiem 1 września 1939 roku. Niemcy przekroczyli granicę II RP, a kilkanaście dni później Związek Sowiecki przypieczętował pakt zawarty z III Rzeszą 23 sierpnia. Polska stała się terenem pierwszego aktu II wojny światowej – miejscem, w którym miał zrealizować się najbardziej bezwzględny plan dwóch totalitaryzmów.

Na film składają się fragmenty niepublikowanych dotąd przedwojennych materiałów filmowych Polskiej Agencji Telegraficznej oraz nieznane sceny z ataku na Polskę, które zostały zarejestrowane przez niemieckie ekipy filmowe. Historię czasu przełomu opowiadają naoczni świadkowie tamtych wydarzeń. To oni – Świadkowie Epoki – po osiemdziesięciu latach dzielą się obrazami, które zapadły im w pamięć na całe życie.

Instytut Pileckiego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zrealizował unikatowy film, w którym naoczni świadkowie opowiadają o osobistych przeżyciach z sierpnia i września 1939 roku, czyli przełomu pokoju i wojny w Polsce, a tłem historii są niepokazywane wcześniej szerszej publiczności archiwalne materiały filmowe.

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia