ŚLEDZTWO | www.palac.art.pl

Kino

ŚLEDZTWO

Data wydarzenia:
06 luty 2009 godz. 20:30
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia
7221691.306.02. - 11.02.2009
Godz. 19.30
gatunek:  dramat
kraj: Bułgaria/Niemcy/Holandia
premiera (Polska): 2008-12-05
czas trwania: 105 min
bilet: 12 zł reżyseria: Iglika Triffonova
scenariusz: Iglika Triffonova
zdjęcia:  Rali Raltschev
muzyka: Han Otten
producent: Rossitsa Valkanova, Petra Goedings, Helge Albers

OBEJRZYJ ZWIASTUN


Opis filmu
Iglika Trifonova, autorka „Historii morderstw" - dokumentu, którego akcja toczy się w więzieniu, powraca po dziesięciu latach do tematu zbrodni. Kreśli skrupulatne portrety osoby ściganej i ścigającej unikając jednocześnie prostych odpowiedzi. Pełne napięcia studium psychologiczne ukazuje zmagania twardej pani detektyw z niezbyt rozmownym podejrzanym.
Alexandra otrzymuje zadanie rozwiązania zagadki pewnego morderstwa. Podejrzany Plamen oskarżony jest o zabójstwo brata. Mężczyzna odmawia wszelkich zeznań, wymawiając się tym, że wszystko już powiedział. Bratobójstwo zostało dokonane, ale wydział śledczy nie ma żadnych dowodów. Motywy nie do końca są jasne, jest problem z identyfikacją zwłok, świadkowie mieszają się w zeznaniach. Alexandra ma trzy tygodnie, żeby rozwiązać sprawę nr 174.
Spotkanie Alexandry i Plamena jest dość szczególne. Ona jest silną babką, on zamkniętym w sobie facetem, któremu nie bardzo podoba się, że odpytuje go kobieta. Są skazani na siebie. Ona odważnie patrzy mu w oczy, on odpowiada jest stalowym spojrzeniem. Zaczyna się swoista gra, w której choć role są odgórnie ustalone, wcale nie wiadomo, kto wygra.
Alexandra w dzień poszukuje dowodów i przesłuchuje kolejne osoby - wieczorami, poświęcając swój prywatny czas, spotyka się z Plamenem. Pierwsze dni nie wróżą jej sukcesu. Alexandra budzi się po nocach przerażona, czasem mówi do siebie, zaciska zęby. Pewnego dnia jej rozmówca zaczyna opowiadać. Rozmowa wcale nie dotyczy zabójstwa. Plamen mówi jej o sobie. Więź, która się między nimi tworzy jest niezwykła - w dziwaczny sposób są sobie potrzebni...

Nagrody/Festiwale
2008 - 1. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA
2008 - 14. Festiwal Lato Filmów w Warszawie - Złote Pióro (główna nagroda konkursu) dla filmu z najlepszym scenariuszem (uzasadnienie: „Za odkrywcze podjęcie problemu granicy pomiędzy dobrem a złem.").
2008 - 36. Belgrade International Film Festival
2007 - 13. Sarajevo Film Festival (międzynarodowa premiera)
2007 - 23. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy
2007 - Cottbus Film Festival of Young East European Cinema - Grand Prix
2007 - Sofia International Film Festival - nagroda dla Najlepszego Bałkańskiego Filmu i Najlepszego Bułgarskiego Filmu

źródło: www.kinoinfo.plwww.stopklatka.pl , www.filmweb.pl

 

 

Lokalizacja na mapie