Dąbrowa Górnicza MÓWI NIE uzależnieniom

Pałac Kultury Zagłębia, wraz z Wydziałem Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, corocznie organizuje serię festynów plenerowych pod wspólną nazwą Dąbrowa Górnicza MÓWI NIE uzależnieniom. Akcja o charakterze edukacyjnym ma na celu dotarcie do świadomości przede wszystkim młodego pokolenia z przesłaniem, jak niebezpieczne mogą być wszelkiego rodzaju uzależnienia.

Festyny rodzinne to okazja zarówno do dobrej zabawy, jak i miejsce do poruszenia spraw ważnych. Organizatorzy poprzez podjęte działania promują aktywność sportową i ukazują alternatywne możliwości wobec spędzania wolnego czasu przy różnych używkach. Akcja propaguje życie w trzeźwości, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz kształtowanie wśród młodych ludzi zachowań korzystnych dla zdrowia, sprzyjających osiągnięciu zadowolenia z siebie i swoich działań. Pozytywnie wpływa na integrację uczestniczących rodzin, ukazując jak ciekawie można spędzać wolny czas wspólnie z najbliższymi.

Program festynów obfituje w moc atrakcji przygotowanych przez animatorów Pałacu Kultury Zagłębia z myślą o najmłodszych uczestnikach, m.in.:

  • warsztaty plastyczne, taneczne, manualne
  • malowanie wielkoformatowe
  • dekorowanie ekologicznych toreb, kubków, koszulek
  • olbrzymie bańki mydlane
  • malowanie buziek oraz tatuaży
  • gry i zabawy zręcznościowe
  • zabawy na trampolinie, dmuchańcach, wodnych kulach, itp.

Dzieci chętnie budują domki z ogromnych klocków, grają w wielkoformatowe domino, łowią pluszowe misie na wędki i biorą udział w różnorodnych zabawach integracyjnych. Podczas spotkań nie brakuje konkursów dla dzieci i rodziców, którzy chętnie rywalizują o cenne nagrody. Każdy może się wykazać w licznie przygotowanych konkurencjach począwszy od konkursów plastycznych, poprzez warsztaty taneczne, odgadywanie piosenek z bajek, seriali i filmów, skończywszy na ulubionym konkursie rodzin - wieszaniu prania na czas. Jednym ze stałych punktów programu jest pokaz instruktażowy oraz warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Wydarzenia obfitują również w liczne występy artystyczne i inne atrakcje.