Dąbrowa Górnicza MÓWI NIE uzależnieniom

Pałac Kultury Zagłębia wraz z Wydziałem Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, corocznie organizuje serię festynów plenerowych, pod wspólną nazwą „Dąbrowa Górnicza MÓWI NIE uzależnieniom". Akcja o charakterze edukacyjnym ma na celu dotarcie do świadomości przede wszystkim młodego pokolenia z przesłaniem, jak niebezpieczne mogą być wszelkiego rodzaju uzależnienia.

Festyny rodzinne to okazja zarówno do dobrej zabawy, jak i miejsce do poruszenia spraw ważnych. Organizatorzy poprzez podjęte działania promują aktywność sportową i ukazują alternatywne możliwości, wobec spędzania wolnego czasu przy alkoholu i innych używkach. Akcja „Dąbrowa Górnicza MÓWI NIE uzależnieniom" propaguje życie w trzeźwości, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz kształtowanie wśród młodych ludzi zachowań korzystnych dla zdrowia, sprzyjających osiągnięciu zadowolenia z siebie i swoich działań. Ponadto, pozytywnie wpływa na integrację uczestniczących rodzin, ukazując jak ciekawie można spędzać wolny czas wspólnie z najbliższymi.

Program festynów obfituje w moc atrakcji, przygotowanych przez animatorów Pałacu Kultury Zagłębia, z myślą o najmłodszych uczestnikach, m.in.:

  • warsztaty plastyczne i taneczne
  • wielkoformatowe malowanie
  • dekorowanie ekologicznych toreb, kubków oraz koszulek
  • puszczanie olbrzymich baniek mydlanych
  • malowanie buziek oraz tatuaży
  • kręcenie poikami
  • gry i zabawy zręcznościowe z nagrodami
  • zabawy na trampolinie, dmuchańcach oraz w wodnych kulach

Dzieci chętnie budują domki z ogromnych klocków, grają w wielkoformatowe domino, łowią pluszowe misie na wędki i biorą udział w różnorodnych zabawach integracyjnych. Każdy otrzymuje kolorowe balonowe zwierzątko, kwiatka lub szablę, które zabiera ze sobą na pamiątkę do domu. Chętni do zdobycia nowych umiejętności, pod okiem instruktorów mogą wykonać własne balonowe prace. Podczas spotkań nie brakuje konkursów dla dzieci i rodziców, którzy chętnie rywalizują o cenne nagrody. Każdy może się wykazać w licznie przygotowanych konkurencjach: począwszy od konkursów plastycznych, poprzez warsztaty taneczne, odgadywanie piosenek z bajek, seriali i filmów, skończywszy na ulubionym konkursie rodzin - wieszaniu prania na czas. Jednym ze stałych punktów programu jest pokaz instruktażowy oraz warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Odważni ochotnicy reanimując fantoma, zdobywają podstawowe umiejętności ratujące ludzkie życie. Wydarzenia obfitują również w liczne występy artystyczne (podopieczni placówek kulturalno-oświatowych, Zespół „Swojaki”, Miejska Orkiestra Dęta, Koła Gospodyń Wiejskich, zaproszeni goście) oraz odbywające się „pod chmurką” seanse filmowe w ramach Letniego Kina Plenerowego.

Tekst: Małgorzata Fert