Chór Zorza | www.palac.art.pl

Chór Zorza

Chór Zorza powstał w Pałacu Kultury Zagłębia Domu Kultury Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, na bazie zespołu śpiewaczego Nasze Serca. Na deskach pałacu zadebiutował 13 listopada 2003 r., biorąc udział w występach Seniorzy seniorom. Od początku swojego istnienia włączał się w życie kulturalne miasta. Założycielami i opiekunami artystycznymi, aż po dziś dzień, są instruktorzy PKZ: Elżbieta Bartosik-Kaźmierska (solistka Opery Śląskiej) oraz Jerzy Kołodziej (oboista Filharmonii Narodowej).

Już na początku swojej muzycznej działalności chór sięgał po ambitny repertuar, porywając się na fragmenty oper G. Verdiego Chór niewolników z op. Nabucco czy Libiamo z op. Traviata. Nie stronił jednak od stylizowanej muzyki ludowej z repertuaru zespołu Mazowsze i Śląsk. Z czasem chór Zorza wypracował sobie oryginalny styl wykonawczy, przygotowując własne opracowania znanych arii operetkowych i musicalowych oraz światowych standardów rozrywkowych.

W grudniu 2004 r. chór przeniósł swoją siedzibę do Klubu Osiedlowego Helikon. Chór chętnie i często organizuje koncerty w nowej siedzibie, dając miejscowej społeczności niezapomniane przeżycia.

Chór występował m.in. w Sali Teatralnej PKZ, Bazylice NMP Anielskiej, Wyższej Szkole Biznesu, Parku Hallera, terenach zielonych Dąbrowy Górniczej oraz w miastach ościennych - Będzinie, Sosnowcu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Siewierzu, Brennej.  Jesienią 2013 r. obchodził rocznicę 10-lecia swojego powstania.