Wernisaż wystawy „Myśleć jak Leonardo..." | www.palac.art.pl

Relacje

Wernisaż wystawy „Myśleć jak Leonardo..."

Autor: Maja Szwedzińska

W dniu 5 marca br. odbył się wernisaż wystawy „Myśleć jak Leonardo…”, na której swoje prace zaprezentowali studenci, absolwenci i doktoranci Pracowni Działań Multigraficznych Katedry Intermediów i Scenografii Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, pod kierownictwem prof. Ewy Zawadzkiej. Na wystawie zaprezentowano prace 26 artystów, które swoją formą i treścią poruszają najróżniejszą problematykę taką jak przemijalność ludzkiej sfery fizycznej, cielesność i choroby współczesnego wieku jak bulimia, anoreksja, rozwój mediów społecznościowych, recykling i globalizacja.

„Zgłębiaj naukę, którą jest sztuka, i sztukę, którą jest nauką.” Ta myśl mistrza Leonarda da Vinci przyświeca prof. Ewie Zawadzkiej w swojej misji edukacyjnej, którą stara się zaszczepić w młodym pokoleniu artystów wychodzących z jej pracowni. Pracownia Działań Multigraficznych jest pracownią otwartą na każdą wypowiedź artystyczną. Jej program dopuszcza wszystkie sposoby wizualnej wypowiedzi artystycznej. Zadania jakie stawiane są przed studentami starają się poszerzać możliwości kreatywnego myślenia, pobudzać wyobraźnię twórczą łamiąc granice stereotypowych pojęć. Studenci uczą się łączenia wszystkich dziedzin sztuki (dźwięk, słowo, obraz) w adekwatną i oryginalną formę wypowiedzi artystycznej. Jednocześnie potrafią wykazać się zdolnością przygotowania profesjonalnej dokumentacji fotograficznej wraz z komentarzem autora.  

Na wystawie zaprezentowane zostały prace stanowiące kwintesencję kreatywnych poszukiwań. Profesor Zawadzka wspiera samodzielne poszukiwania wśród swoich studentów, doktorantów i nie ogranicza ich do jednej formy. Program Pracowni Działań Multigraficznych zakłada korzystanie i łączenie wszystkich technik graficznych z fotografią, obiektem przestrzennym, instalacją, performancem. Próby zmierzenia się z różnoraką materią, widoczne są na wystawie w Galerii Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie można zobaczyć zarówno cykle zdjęć, grafiki, wizualizacje komputerowe, ceramikę, instalacje wykonane z materiałów ze skóry, a nawet pończoch. W trakcie wernisażu odbywał się audiowizualny pokaz w wykonaniu Jakuba Czyża z ASP w Katowicach i Pawła Łuciuka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Instalacja Audiowizualna II

Na wernisażu był obecny JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. dr hab. Antoni Cygan.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu.

 

zdjęcia: Kamil Tejs