Weekend z Festiwalem Filmowym Millenium Docs Against Gravity | www.palac.art.pl

Repertuar

Weekend z Festiwalem Filmowym Millenium Docs Against Gravity

Autor: kamila.szwarc

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich fanów niekomercyjnego kina dokumentalnego na kolejną odsłonę największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Weekend z Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w dąbrowskim kinie Kadr już po raz 10 , a jego tegorocznym hasłem przewodnim jest zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie. Dominującym tematem 16 edycji festiwalu jest więc ukazanie i obnażenie aktualnych problemów, zarówno tych dotyczących lokalnej codzienności, jak i uniwersaliów współczesnego świata.

Na otwarcie zaprezentujemy dwa polskie dokumenty. Film Pawła Ziemilskiego „In Touch”, który przedstawia historię mazurskiej wsi Stare Juchy i dylemat jej mieszkańców związany z koniecznością emigracji – to obraz trudnej rzeczywistości i możliwości kontaktu jedynie dzięki nowym technologiom. Z kolei „Marek Edelman... i była miłość w Getcie” to film w reżyserii Jolanty Dylewskiej, która od wielu lat zajmuje się biografią jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim. Warto wspomnieć, że scenariusz współtworzyła Agnieszka Holland, a przy fabularyzowanych scenach uczestniczył Andrzej Wajda.

W sekcji FETYSZE I KULTURA pokażemy doskonały i osobisty dokument „My generation” naświetlający pokolenie lat 60. XX w. (zobaczymy Beatelsów, Twiggy, Davida Hockneya), połączony z historią narodzin brytyjskiej popkultury, a wszystko to opowiedziane z perspektywy legendy kina Michaela Caine'a. Dla równowagi kolejną propozycją będzie wielokrotnie nagradzany film „Świadkowie Putina” Vitaly'ego Mansky'eg (sekcja MISTRZOWIE KINA), czyli portret przełomowy dla zrozumienia współczesnej transformacji Rosji.

W ostatni dzień przeglądu pokażemy również dwa filmy. „PJ Harvey. A Dog Called Money” to muzyczny wycinek z życia artystki, która w podróży między Afganistanem, Kosowem i biednymi dzielnicami Waszyngtonu szuka inspiracji do najnowszego albumu „The Hope Six Demolition Project”. Pozostając w kręgu dokumentów biograficznych, na sam koniec wyświetlimy piękny estetycznie film o włoskiej fotografce Letizii Battaglii, rozliczającej się za pomocą aparatu z mechanizmami obojętności wobec różnych form przemocy. „Ustrzelić mafię” w formie czarno-białych zdjęć porusza tematy Cosa Nostry, relacji kontroli i władzy, niezależności kobiety jako artystki, ale przede wszystkim ilustruje sycylijską codzienność.

Dąbrowska edycja Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 24–26 maja w kinie Kadr. Bilety dostępne są w cenie: 10 zł.

Program:

24.05
18:00 In Touch, Polska/Islandia 2018
19:30 Marek Edelman… i była miłość w Getcie, Polska/Niemcy 2019

25.05
17:30 My Generation, Wielka Brytania 2017
19:30 Świadkowie Putina, Litwa/Szwajcaria/Czechy 2018

26.05
17:30 PJ Harvey. A Dog Called Money, Irlandia, Wielka Brytania 2019
19:30 Ustrzelić mafię, Iralndia/USA 2018

Oficjalna strona festiwalu: www.mdag.pl