Warsztaty kabaretowe | www.palac.art.pl

Edukacja artystyczna

Warsztaty kabaretowe

Autor: Administrator

W Pałacu Kultury Zagłębia w ramach ARA realizowane są warsztaty kabaretowe dla młodzieży, prowadzone przez instruktora Jarosława Cybę, głównego twórcę i aktora, uznanego w całej Polsce kabaretu DNO .

W trakcie warsztatów kabaretowych przewinęły się już takie formacje jak:

Bosy, (O)Błędny, Zawał, Miszcze, Knur, Klapa, Bis; z pomocy warsztatów korzysta również kabaret U-ha-ha z klubu osiedlowego PKZ "Zodiak". Kabarety biorą udział w wielu przeglądach i konkursach kabaretowych, nawet o randze ogólnopolskiej. Do największych sukcesów należy udział kabaretu Statyf w Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, Mulatce w Ełku, półfinału PAKI 2007,  O-Błędnego w eliminacjach na krakowskiej PaCE. II miejsce kabaretu O-Błędny na festiwalu w Bielsku-Białej.

Obecnie w Pałacu Kultury Zagłębia próbują się i występują:

kabaret Statyf , Wrzud... również możemy zaliczyć i młody narybek kabaretowy 
- właśnie się formuje ale perspektywa jest !!!
Warsztaty pokazują jak ważny wpływ na spektakl ma odpowiedniej jakości dźwięk i światło oraz jak ważną artystycznie rolę spełniają one  w przedstawieniu. Początkujące grupy warsztatowe, nie posiadające jeszcze własnego repertuaru, debiutują na scenie w skeczach kabaretu „Potem" będącego głównym wzorcem tradycyjnej sztuki kabaretowej. Po takim debiucie kabaret tworzy samodzielnie swój autorski program. Na zajęciach wymyślamy wspólnie tematy skeczów, piszemy teksty, reżyserujemy, gramy, wykonujemy rekwizyty i komponujemy ścieżkę dźwiękową do premierowego spektaklu. Główny nacisk stawiany jest jednak na samodzielną pracę młodych twórców sztuki kabaretowej, ich własnych doświadczeń, spostrzeżeń i przemyśleń natury komicznej. W ramach zajęć odbywają się także warsztaty filmowe gdzie młodzi adepci poznają tajniki sztuki filmowej, podstaw videofilmowania i montażu. Co wiecej, stwarza to szanse i inspiruje Wszystkie występy kabaretów odbywają się głównie w piwnicy teatralnej, gdzie liczna widownia oklaskuje nasze efekty pracy. Staramy się organizować spotkania regularnie i zapraszać przy tym kabarety z innych miejscowości; 
 
Młodzież korzysta także z porad, instruktażu i żywego kontaktu ze sztuką kabaretową, biorąc czynny udział w Dąbrowskiej Ściemie Kabaretowej czyli DebeŚciaKu - ogólnopolskim przeglądzie kabaretów organizowanym przez Pałac Kultury Zagłębia i kabaret DNO, który od lat odbywa się w PKZ oraz w cyklicznych imprezach  z cyklu DebeŚciaK  zaprasza.

Kabarety podczas warsztatów mają możliwość korzystać z:

  • Scena wraz z pełnym oświetleniem oraz kulisami
  • Odtwarzacz SDJ
  • Mikrofony na łamanych statywach
  • Pomieszczenie robocze (techniczne)

Wszelkich dodatkowych informacji, pomocy merytorycznej, praktycznej i estetycznej udzieli młodym i zapalonym artystom 
- mózg operacyjny Kabaretu DNO - Jarek Cyba pod nr 608-432-097.