Barwnie, gwarnie, smakowicie! – czyli IX ”Chlebem i Solą – raz na ludowo” | www.palac.art.pl

Relacje

Barwnie, gwarnie, smakowicie! – czyli IX ”Chlebem i Solą – raz na ludowo”

Autor: Małgorzata Fert

Rok temu Błędów, tym razem Okradzionów. Niezależnie jednak od miejsca na mapie miasta, w którym corocznie odbywa się rodzinny festyn folklorystyczny ”Chlebem i Solą – raz na ludowo” jest barwnie, muzycznie i…. bardzo smakowicie!

IX edycja imprezy odbyła się 7 maja 2016 r. (sobota) na stadionie UKS "Przemsza” i obfitowała w świetną zabawę i liczne występy artystyczne, w tym: Miejskiej Orkiestry Dętej, Kół Gospodyń Wiejskich, chóru Kół Gospodyń Wiejskich oraz porywającego publiczność do tańca i cieszącego się ich ogromną sympatią, zespołu instrumentalno-wokalnego "Swojaki”. Wystąpiły także dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej prezentując m.in. Trojaka. Różnorodność rytmów muzycznych, podczas imprezy kultywującej tradycję i miejscowy folklor, była doskonałą okazją do wspólnego śpiewu i wspaniałej zabawy.

Panie z 12 dąbrowskich Kół Gospodyń Wiejskich jak zwykle nie zawiodły! Podczas festynu królowały suto zastawione stoły z regionalnymi potrawami. Były wyśmienite pierogi, wielokolorowe sałatki, apetyczne ciasta, ciasteczka i inne słodkie specjały, obok których nikt nie mógł przejść obojętnie.

Gośćmi festynu były członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Werblini koło Pucka, które przyjechały z rewizytą do KGW z Tucznawy. W trakcie kilkudniowego pobytu panie zwiedziły m.in.: Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Park Hallera oraz zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (Bobolice, Ojców, Ogrodzieniec, Siewierz).

Pałac Kultury Zagłębia przy współpracy z Gminą Dąbrowa Górnicza zorganizował konkurs, w którym Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały się w następujących kategoriach: najlepszy chleb staropolski na zakwasie, potrawa regionalna, strój ludowy, słodkie wypieki, przyśpiewka regionalna, wyroby rękodzieła, wiejski stół, bukiety i ikebany, prezentacja obrzędu ludowego, wianki z żywych kwiatów polnych, taniec ludowy oraz pieśń. Każde z Kół zostało wyróżnione i uhonorowane, m.in. pamiątkowym witrażykiem z wizerunkiem ptaka.

Zabawa była przednia. Dopisała nie tylko pogoda, ale również humory i rodzinna atmosfera, niezmiennie towarzysząca wydarzeniu.
Do zobaczenia za rok!

Zdjęcia – Dariusz Nowak (nddg)